Revizyon Rinoplasti – Burun Estetiği

Rinoplasti sonrası bazen istenilen cerrahi hedeflerin gerçekleşmemesi ya da yeterince gerçekleşmemesi nedeniyle hasta mutsuzluluğu olabilmektedir. Bunun birçok sebebi vardır. Bu durumda hem kozmetik hem de fonksiyonel hedefleri gerçekleştirmek için tekrar operasyon gereklidir.

Revizyon Rinoplasti Felsefem

Revizyon rinoplastisi hem zor hem keyiflidir. Ben bu cerrahiyi yap-boz çözmeye benzetiyorum. Çünkü genellikle daha önceki cerrahide neler yapıldığını tam olarak bilmiyoruz gerçi bazı şeyleri tabiki tahmin edebiliyoruz ama hala muamma. Cerrahi sırasında yap-boz u bitirmek için eksik parça veya parçaları tamamlıyoruz. Bu kritik kararlardan sonra mutlu hasta…

Buna karar vermek tecrübe, fizik bilgisi ve sabır gerektiriyor.

Rinoplasti; tıp ve mekanik bilginin (mühendisliğin) birleştiği çok özel bir cerrahi ve bir sanattır…

Revizyon Rinoplasti hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bize INSTAGRAM hesabımızdan da ulaşabilirsiniz.

Bunun bir sayısı yok. Ancak yapılan her cerrahi dokulara zarar veriyor ve geri dönüşü olmayan bazı değişiklikler yapıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca az cerrahi yapılarak olabilecek komplikasyonlardan kaçınılmalıdır.

Bu süre idealde en az 1 yıldır. Ancak çok küçük müdahale planlanıyorsa veya kemik bölümde ise 6-8 aydan sonra yapılabilir.

Eğer burunda eğrilik, genişleme, nefes alma güçlüğü yoksa ve hastanın cildi müsaitse enjeksiyon yoluyla burun dolgusu yapılabilir.

Kesinlikle yapılabilir. Burun cerrahisini hiç etkilemez.

Rinoplasti cerrahi serüvenim önce iyi bir septum cerrahisi yapmayı öğrenmekle başladı. Bu aslında burun cerrahisinin temelidir. Daha sonra diğer tüm meslektaşlarım gibi primer cerrahi yaparak rinoplasti yapmaya başladım. Yaklaşık 1000 adet primer cerrahiden sonra doğal olarak önce kendi yaptığım cerrahilerin revizyonlarını yapmaya başladım. Daha sonra diğer hekimlerin revizyonlarını yapmaya başladım. Bir aşamadan sonra birçok defa opera edilmiş vakaların revizyonunu yapmaya başladım. Revizyon cerrahisi kesinlikle tecrübe ve sabır işidir. Sadece kaburgadan greft alarak revizyon cerrahisi tecrübemiz 500 üzerindedir.

Hayır eğer burun içinde yeterli kıkırdak bırakılmışsa veya İlave kıkırdak zaten gerekli değilse hiç bir yerden greft almaya gerek yoktur. Bazen kulaktan almak uygun ve yeterli olacaktır. Ama burunda yenilen yapılandırma gerekiyorsa, kaburgadan kıkırdak almak başarı için gereklidir.

Revizyon cerrahide planlanan cerrahi bazen hedefe yönelik küçük manevralar şeklinde olabilir. Bu durumda cerrahi sonrası dönem çok kolay olmaktadır. Eğer daha büyük bir rekonstrüksiyon planlandıysa temelde cerrahinin süresi uzayacaktır. Ayrıca greft ihtiyacına göre kaburgadan veya kulaktan greft alınması süreyi yine uzatır. Ancak cerrahi sonrası dönem (ödem, morluk, çekilen ağrı burun için) yaklaşık primer cerrahi ile aynıdır. Burundaki şişliklerin iyileşme süresi aşağı yukarı aynıdır.

Revizyon cerrahi kişinin burnuna ve ihtiyaca göre şekillenir. Cerrahinin maliyeti ancak hastamızı muayene ettikten sonra görevli arkadaşımız size en uygun maliyeti oluşturacaktır.

Eğer burnunuzdan nefes almakta zorlanıyorsanız cerrahiye ihtiyacınız var demektir. Bazen sadece burun içi eğrilik, et büyümelerinin tedavisi yeterliyken bazen bu tek başına yeterli olmaz. Burun sırtı eğrilikleri veya zayıflıklarını da tedavi etmek gerekir. Yani kimi hastamızda tek başına septoplasti yeterliyken kimi hastamıza fonksiyonel estetik burun cerrahisi yapmak gerekebilir.

Burun fonksiyonel olarak ‘Kulak Burun Boğaz’ uzmanlığının temel ilgi alanlarından biridir. Burun kemik, kıkırdak ve yumuşak doku bileşenleriyle tek bir organdır. Burun fonksiyonel cerrahisini yapan, rahatlıkla kozmetik cerrahi kısmını da yapabilir ve bu konuda diğer branşlara göre daha şanslıdır. Ancak burnun fonksiyonlarına hakim ve bu konuda kendini yetiştirmiş diğer cerrahi branşlarda bu cerrahiyi yapabilir.

Bu çok faktöre bağlıdır. En önemli belirleyici kişinin burun yapısıdır. Ayrıca operasyonun ilk defa mı veya revizyon cerrahisi mi olup olmadığı önemlidir. Birincil vakalarda cerrahi genelde 2 ile 3 saat arasında sürer, revizyon vakalarda 3-4 saat olan oran,kaburgadan kıkırdak almayı gerektiren durumlarda 4-5 saat ortalama sürmektedir. Ancak bu cerrahide önemli olan vakanın hızlı bitirilmesi değil, tekrar revizyon cerrahisini gerektirmeyecek yeterli özeni göstermektir. Zaman sınırımızdan ziyade sağlıklı nefes alıp, estetik görünüme kavuşmanız bizim için en önemli faktör.

Bu çok faktöre bağlıdır. En önemli belirleyici kişinin burun yapısıdır. Ayrıca operasyonun ilk defa mı veya revizyon cerrahisi mi olup olmadığı önemlidir. Birincil vakalarda cerrahi genelde 2 ile 3 saat arasında sürer, revizyon vakalarda 3-4 saat olan oran, kaburgadan kıkırdak almayı gerektiren durumlarda 4-5 saat ortalama sürmektedir. Ancak bu cerrahide önemli olan vakanın hızlı bitirilmesi değil, tekrar revizyon cerrahisini gerektirmeyecek yeterli özeni göstermektir. Zaman sınırımızdan ziyade sağlıklı nefes alıp, estetik görünüme kavuşmanız bizim için en önemli faktör.

Evet yapılabilir bu tercih tamamen size kalmış.

Stüdyoda yüzünüzün her açıdan fotografları çekilerek tüm problemler değerlendirip, size uygulanacak müdahaleler hakkında bilgi veriliyor.

Direkt ışık ve endoskopik olarak kamera ile buruna ait yapılar (septum-konka) değerlendirilir. Ayrıca nefes alma testleri yapılır. Gerekli durumlarda bilgisayarlı tomagrafi ile ileri patolojiler araştırılır. Sonuca göre hareket edilir.

Daha iyi nefes almanızı sağlayacak cerrahi planlama aslında biz cerrahların işidir. Ancak kozmetik planlama, kişinin beklentileri doğrultusunda profesyonel simülasyon programları kullanılarak en güzel, en doğal, en etkileyici burun şekline beraber karar verilir.

Erkeklerde 17, bayanlarda 16 yaşını tamamlayan ve cerrahiye engel hali olmayan herkese yapılabilir. Yaş faktörü olarak şu yaşta olunmaz diye bir kavram söz konusu değildir.

Erkeklerde 17 yaşının altında, kızlarda ise 16 yaşın altındakiler. Akıl ve ruh sağlığı veya operasyona engel olabilecek beden sağlığı yerinde olmayan kişiler.

Hastanecilik tecrübesine güvendiğimiz ve sürekli ameliyat yaptığımız, size en yakın tam teşekküllü hastanede cerrahinizi gerçekleştirebiliriz.

Yaz veya kış hiç farketmez ancak yaz aylarında burun kalıbı çıktıktan 3 hafta sonraya kadar öğle vakti direkt güneş temasından kaçınmak gerekir. Bu durumda da önerdiğimiz güneş kremleri veya şapka çözüm yolu olarak sunulur.

Üzülerek söylemek isteriz ki, hiç bir özel sigorta estetik cerrahiyi karşılamamaktadır. Ancak fonksiyonel cerrahiyi karşılayabilmektedir. Bu genellikle sizin poliçenize bağlıdır, almış olduğunuz özel sigorta acentesi ile görüşüp detaylı bilgi alabilirsiniz.

SGK hiçbir şekilde estetik cerrahiyi karşılamaz, zaten SGK’nın özel hekimlerle anlaşması yoktur.

Açık teknik rinoplasti; burnun ön ucunda ilave bir kesi ile burun cildinin kaldırılıp burun iskelet yapısının doğrudan görülerek yapıldığı bir cerrahi tekniktir. Hiç bir teknik ideal değildir. Artı ve eksileri vardır.Cerrah kişinin burun yapısına, kişinin beklentilerine ve kendi cerrahi tecrübesine göre cerrahi tekniğe karar verir. Ama genellikle rekonstrüksiyon gerektiren revizyon cerrahiler, ciddi asimetrik burunlarda açık cerrahi daha çok tercih edilir. Burnu yeniden yapılandırma ve özellikle burun ucu simetrisini sağlamada bu teknik çok etkilidir.Burun yapınıza göre yapılacak cerrahi işleme karar verilir.

Cerrahi saatinden 1-1,5 saat önce gitmeniz gerekir. Sizi asistanım karşılayıp size operasyon öncesi ve sonrasında size detaylı bilgilendirme yapıp, evrak işlemlerinde de ayrıca yardımcı olacaktır. Operasyon öncesinde zaten ben de hastalarımı ziyaret edip, moral, motivasyon sonrasında ameliyathaneye yönlendiriyorum.

Muayene ve karar verdiğiniz andan itibaren size bütün detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılacak ardından gerekli tüm tahlilleriniz yapılacak, anestezi doktoru sizin muayenenizi yapacak ve engel bir durum yoksa onay verecektir.

2. Gün burun tamponları alındıktan sonra duş alabilirsiniz. Sağlığınız açısından hiç bir sorun oluşmayacaktır.

Her geçen gün yeni bir teknik uygulayıp, teknolojiyi de en iyi şekilde kullanıp ortalama morarma oranı %15 civarına çekebildik.

İlk bir ay yürüyüş ve hafif koşu yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Sağlığınız için bu duruma hassasiyet vermenizi öneririz. Bir ay sonra burnunuza travma olmayacak her türlü sporu yapabilirsiniz.

Operasyon sonrasında 1. aydan sonra yüzebilirsiniz, fakat burnunuza sert darbe alacak şekilde dalış yapmamanız  gerekmektedir. Suya yavaş girmek şartıyla yüzmenize mani olacak bir durum söz konusu değildir.

Gözlük kullanımı konusunda burnun şeklinin bozulmaması adına 3. aydan sonra günde 1-2 saat, çok hafif olmak şartıyla gözlük kullanılabilir. Gözlük kullanıyorsanız en ideali 5. günden sonra lens kullanmanızdır. 6. aydan sonra gözlük kullanımı sizin kişisel tercihinizdir.

İlk 10 günde yüzdeki şişlikler tamamen iner diyebiliriz, yüz yapınıza göre bu süreç biraz daha hızlı ilerleyebilir. 6. ayda burun iskeleti tamamen iyileşir. Tam 1 yıl sonra son şekline ulaştığını belirtebiliriz.

ğer fonksiyonel ve görsel olarak ihtiyacınız varsa revizyon cerrahisi olabilirsiniz. Sadece revizyon cerrahisinde; hastanın ihtiyacına göre tecrübeli bir elde iyi bir cerrahi plan yapılmalıdır. Rinoplasti revizyon hakkında daha fazla detaylı bilgi için  buraya tıklayınız.

Hemen Şimdi Randevu Talep Et!

Sormak istedikleriniz & Görüşlerinizi de buradan iletebilirsiniz.