Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği genelde cerrahi için vakti olmayan veya korkan kişilere dolgu yöntemiyle burnu daha simetrik ve daha güzel hale 15 dakika da getirilebilir.

Ancak bu yöntemin bazı kısıtlamaları da vardır. Dolgu temelde bir bölgeye hacim kazandırdığı için aslında küçültülmesi gereken bölgelere etkili değildir.

Ancak komşu alanlara dolgu yapılarak kamuflaj, simetri ve şekil değişikliği sağlanabilir.

Ameliyatsız burun estetiği için farklı bir sorunuz var ise INSTAGRAM hesabından bizimle iletişime geçebilirisiniz.

Ameliyatsız burun estetiği dolgu veya botox kullanılarak burnu kozmetik olarak daha güzel ve simetrik hale getirilmesidir.

Ofis ortamında yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede uygulanabilir.

Bu işlemin uygulanmasında botox uygulandıysa 3-6 ay arasında etkisi bulunmaktadır. Dolgu ise bu süre 1,5 yıl etkisini göstermektedir. (kişiye göre bu süre değişmektedir)

Botox ilgili kasın az çalışmasını sağlayan bir tür ilaçtır.

İçinde derimizin temel yapı taşlarından olan Hyaluronik asit içerir. Bu cildimize enjekte edildiğinde hacim kazandırır, daha canlı durmasını sağlar.

Botox, yüzümüzdeki fazla çalışarak kırışıklığa neden olan kasların fazla çalışmasını önleyerek etki eder oysa dolgu hacim eksikliği ihtiyacını gidererek faydalı olur.

Alın bölgesi ve göz kenarlarındaki kırışıklıklarda daha sık kullanılır ancak kaş kaldırmak, hafif dudak kenar kırışıklıklarında, çenedeki kas büzülmelerinde, dudak kenar düşüklüklerinde, burun ucunu hafif kaldırmak için ve boyun kas kırışıklıklarında kullanılır. Genel anlamda; Kırışıklıkları açmak için kullanırız.

Yüze hacim kazandırılmak istenen her yerde; kırışıklıklarda, dudak dolgusunda, yanaklarda, katlantılarda, çenede ve burunda da kullanılabilir.

Etki süresi rutin 6 aydır. Ancak ilk uygulamada etki süresi 4 ay civarındadır, takip eden enjeksiyonlarda etki süresi 6 aya uzayacaktır.

Eriyen dolgular ortalama 1 yıl etkinliğini gösterir, 2. yılda tamamen erir diyebiliriz.

Eğer çok derin değilse ise tüm kırlıklıkları açar, lakin uzun süredir olan ve derinleşen ve iz yapan kırışıklarda etkisi yeterli olmayabilir. Bu durumda dolgu ile birlikte kullanılması gerekebilir.

Hayır. Göz altlarını gençleştirmek için, yüz orta kısmını kaldırmak için, şakak bölgesini doldurmak için, dudaklara hacim kazandırmak için kullanılır.

Tüm uygulama genellikle 15-20 dakika civarındadır. Öğlen tatilinde rahatlıkla uygulanabilir.

Evet sizi hiç bir şekilde etkilemeyecektir. 20 Dakikalık sürecin sonunda normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Enjeksiyonlar en ince uçlarla yapılmaktadır. Enjeksiyon öncesi uygulama bölgesine lokal anestezi uygulanmaktadır ancak buna rağmen kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak çok az ağrı olabilmektedir.

Hayır, hem lokal hemde bölgesel uyuşturma yapıyoruz.

Evet. Eğer uygunsa cerrahi yapmadan burnu şekillendirmek ve hemen sonuç almak için kullanılabilir.

Dolgular iki türlüdür; eriyen (hyaluronik asid içerir) ve erimeyen olmak üzere.

Hemen başlar fakat etkisinin tam oturması 2-3 günü bulur.

Hemen başlar. Ancak 48. saatte hafif ödem olur 3. – 4. günde tekrar ilk yapılan hacmine döner.

Doz bağımlı nadiren lokal, çok çok nadiren sistemik alerjik reaksiyon görülebilir. Yüzde kızarıklık oluşabilir, enjeksiyon akşamı hafif baş ağrısı olabilir.

Enjeksiyon yerlerinde hafif kızarıklık olabilir ama ertesi gün düzelir.

Daha sıklıkla erkeksi ifadeyi artırmak için çene kenarlarına uygulamaktayız.

Botox doğal bir görünüm sağlar mı?

İlk uygulamada 4 ay sonra ve takip eden uygulamalarda 6 ayda bir ihtiyacınız olur.

Hekim kontrolünde uygun yere yapılmazsa geçici kozmetik ve fonksiyonel bozukluklar oluşabilir. Hekiminizin önerilerini dikkate almanız faydanıza olacaktır.

Lokal alerjik reaksiyon yapabilir. Çok nadiren de olsa lokal doku beslenme bozukluğuna ve doku kaybına yol açabilir.

Hayır, uygulamadan sonra masaj yapılmaz. İlgili kaslar botox un daha çabuk etki etmesi sağlanmaya çalışılır

Dolgu madesinin daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesi için yettiği kadar hafif masaj yapılır.

Ben geçici dolguları tavsiye ediyorum ve genelde geçici dolguyu kullanıyorum. Daha problemsizdir ve geri dönüşü vardır.

Evet aynıdır. Bir farklılık söz konusu değildir.

Geçici dolguları eriten enzimler olduğu için geri dönüşüm mümkün ve daha kolaydır.

Eğer burnunuzdan nefes almakta zorlanıyorsanız cerrahiye ihtiyacınız var demektir. Bazen sadece burun içi eğrilik, et büyümelerinin tedavisi yeterliyken bazen bu tek başına yeterli olmaz. Burun sırtı eğrilikleri veya zayıflıklarını da tedavi etmek gerekir. Yani kimi hastamızda tek başına septoplasti yeterliyken kimi hastamıza fonksiyonel estetik burun cerrahisi yapmak gerekebilir.

Burun fonksiyonel olarak ‘Kulak Burun Boğaz’ uzmanlığının temel ilgi alanlarından biridir. Burun kemik, kıkırdak ve yumuşak doku bileşenleriyle tek bir organdır. Burun fonksiyonel cerrahisini yapan, rahatlıkla kozmetik cerrahi kısmını da yapabilir ve bu konuda diğer branşlara göre daha şanslıdır. Ancak burnun fonksiyonlarına hakim ve bu konuda kendini yetiştirmiş diğer cerrahi branşlarda bu cerrahiyi yapabilir.

Bu çok faktöre bağlıdır. En önemli belirleyici kişinin burun yapısıdır. Ayrıca operasyonun ilk defa mı veya revizyon cerrahisi mi olup olmadığı önemlidir. Birincil vakalarda cerrahi genelde 2 ile 3 saat arasında sürer, revizyon vakalarda 3-4 saat olan oran,kaburgadan kıkırdak almayı gerektiren durumlarda 4-5 saat ortalama sürmektedir. Ancak bu cerrahide önemli olan vakanın hızlı bitirilmesi değil, tekrar revizyon cerrahisini gerektirmeyecek yeterli özeni göstermektir. Zaman sınırımızdan ziyade sağlıklı nefes alıp, estetik görünüme kavuşmanız bizim için en önemli faktör.

Bu çok faktöre bağlıdır. En önemli belirleyici kişinin burun yapısıdır. Ayrıca operasyonun ilk defa mı veya revizyon cerrahisi mi olup olmadığı önemlidir. Birincil vakalarda cerrahi genelde 2 ile 3 saat arasında sürer, revizyon vakalarda 3-4 saat olan oran, kaburgadan kıkırdak almayı gerektiren durumlarda 4-5 saat ortalama sürmektedir. Ancak bu cerrahide önemli olan vakanın hızlı bitirilmesi değil, tekrar revizyon cerrahisini gerektirmeyecek yeterli özeni göstermektir. Zaman sınırımızdan ziyade sağlıklı nefes alıp, estetik görünüme kavuşmanız bizim için en önemli faktör.

Evet yapılabilir bu tercih tamamen size kalmış.

Stüdyoda yüzünüzün her açıdan fotografları çekilerek tüm problemler değerlendirip, size uygulanacak müdahaleler hakkında bilgi veriliyor.

Direkt ışık ve endoskopik olarak kamera ile buruna ait yapılar (septum-konka) değerlendirilir. Ayrıca nefes alma testleri yapılır. Gerekli durumlarda bilgisayarlı tomagrafi ile ileri patolojiler araştırılır. Sonuca göre hareket edilir.

Daha iyi nefes almanızı sağlayacak cerrahi planlama aslında biz cerrahların işidir. Ancak kozmetik planlama, kişinin beklentileri doğrultusunda profesyonel simülasyon programları kullanılarak en güzel, en doğal, en etkileyici burun şekline beraber karar verilir.

Erkeklerde 17, bayanlarda 16 yaşını tamamlayan ve cerrahiye engel hali olmayan herkese yapılabilir. Yaş faktörü olarak şu yaşta olunmaz diye bir kavram söz konusu değildir.

Erkeklerde 17 yaşının altında, kızlarda ise 16 yaşın altındakiler. Akıl ve ruh sağlığı veya operasyona engel olabilecek beden sağlığı yerinde olmayan kişiler.

Hastanecilik tecrübesine güvendiğimiz ve sürekli ameliyat yaptığımız, size en yakın tam teşekküllü hastanede cerrahinizi gerçekleştirebiliriz.

Yaz veya kış hiç farketmez ancak yaz aylarında burun kalıbı çıktıktan 3 hafta sonraya kadar öğle vakti direkt güneş temasından kaçınmak gerekir. Bu durumda da önerdiğimiz güneş kremleri veya şapka çözüm yolu olarak sunulur.

Üzülerek söylemek isteriz ki, hiç bir özel sigorta estetik cerrahiyi karşılamamaktadır. Ancak fonksiyonel cerrahiyi karşılayabilmektedir. Bu genellikle sizin poliçenize bağlıdır, almış olduğunuz özel sigorta acentesi ile görüşüp detaylı bilgi alabilirsiniz.

SGK hiçbir şekilde estetik cerrahiyi karşılamaz, zaten SGK’nın özel hekimlerle anlaşması yoktur.

Açık teknik rinoplasti; burnun ön ucunda ilave bir kesi ile burun cildinin kaldırılıp burun iskelet yapısının doğrudan görülerek yapıldığı bir cerrahi tekniktir. Hiç bir teknik ideal değildir. Artı ve eksileri vardır.Cerrah kişinin burun yapısına, kişinin beklentilerine ve kendi cerrahi tecrübesine göre cerrahi tekniğe karar verir. Ama genellikle rekonstrüksiyon gerektiren revizyon cerrahiler, ciddi asimetrik burunlarda açık cerrahi daha çok tercih edilir. Burnu yeniden yapılandırma ve özellikle burun ucu simetrisini sağlamada bu teknik çok etkilidir.Burun yapınıza göre yapılacak cerrahi işleme karar verilir.

Kapalı rinoplasti burun ucunda ilave kesi olmadan yapılan cerrahi tekniktir.Belirgin asimetrisi olmayan, burun ucu doğallığını bozmak istemediğimiz daha çok kemerli burunlarda daha idealdir. Ancak cerrahın tercihine göre çok çeşitli cerrahiler de kullanılabilir. En büyük avantajı burun ucundaki ödemin daha hızlı iyileşmesidir. Açık rinoplastide olduğu gibi burun yapınıza göre yapılacak cerrahi işleme karar verilir.

Cerrahi öncesi sizinle 2 defa görüşme yapıp en doğru planlamayı yapıyoruz. Bir hekim olarak sizin şikayetlerinizi ve estetik beklentilerinizi tam olarak anlamalıyım. Bunun yolu da yeterli ve doğru iletişimden geçmektedir. Sizin istekleriniz ve bizim yapabileceklerimiz birbiriyle örtüşmelidir. Operasyon tarihi belirlendikten sonra size öncesinde neler yapmanız konusunda bilgi verilecektir. Ayrıca asistanım bir gece önce sizi arayıp hem hatırlatma yapacak hemde size destek olacaktır.

Cerrahi saatinden 1-1,5 saat önce gitmeniz gerekir. Sizi asistanım karşılayıp size operasyon öncesi ve sonrasında size detaylı bilgilendirme yapıp, evrak işlemlerinde de ayrıca yardımcı olacaktır. Operasyon öncesinde zaten ben de hastalarımı ziyaret edip, moral, motivasyon sonrasında ameliyathaneye yönlendiriyorum.

Muayene ve karar verdiğiniz andan itibaren size bütün detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılacak ardından gerekli tüm tahlilleriniz yapılacak, anestezi doktoru sizin muayenenizi yapacak ve engel bir durum yoksa onay verecektir.

Öncelikle kişinin burnundan rahat nefes alması gerekir ve görsel olarak dengeli, doğal, güçlü, etkileyici gözüken bir burun cerrahisi başarılı geçmiş demektir.

Rinoplasti cerrahisi tıpta teknik ve estetiğin buluştuğu çok özel bir cerrahi sanattır. Bu sanatı icra eden içinize sinen hekime cerrahi işlemi yaptırmanızı öneririz.

Operasyondan sonra hastanın burnunda içinde hava yolu bulunan silikon tamponlar yer alır ve burnunun dışında burun şeklini koruyan silikon termoplast kalıp bulunur. Cerrahiden sonra hasta odasında başı hafif yukarıda yüzüne soğutma uygulanarak 8-10 saat istirahat eder. Ancak 3 saat sonra rahatlıkla kalkıp dolaşabilir.Sağlığınız için 1 gün hastanede yatış verilir, ertesi gün sabah hastaneden taburcu etmekteyiz. Operasyondan 2 gün sonra burundan silikon tamponlar çıkarılmaktadır. Burun dış tarafındaki silikon termoplast kalıp kliniğimizde 5. gün değiştirilmekte ve 10. gün tamamen çıkarılmakta ve burna bant gibi herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Böylelikle pansumanlı dönem biter ama iyileşme devam eder. Burun ilk zamanlar ödemli, şiştir ancak bu iyileşme yavaşlayarak devam eder. Yaklaşık 6. haftada iyileşmenin % 60’ı biter ve kişiyi tanımayanlar burnundan ameliyat olduğunu anlamaz ancak dokununca hala sert ve ödemlidir. 6. Ayda iyileşmenin önemli bir kısmı % 90’ı tamamlanmıştır. Kemiklerde kaynama tamamlanmıştır. Burun ucu hala hafif sert ve ödemlidir. Burun son halini alması 1 yılda tamamlanır.

2. Gün burun tamponları alındıktan sonra duş alabilirsiniz. Sağlığınız açısından hiç bir sorun oluşmayacaktır.

Sadece bir dikiş kesiliyor. Daha sonra plastik materyalden yapılma özel tamponları burun iç yüzeyine yapışmadığı için kolayca çıkarmaktayız, ancak çok hafif burnunuzda operasyondan dolayı gerginlik olmaktadır. Ancak bu korktuğunuza değmeyecek miktardadır.

Hayır hiç bir şey koymuyoruz, sadece aspiratörle temizliyoruz.

Burun dış tarafındaki silikon termoplast kalıp kliniğimizde 5. gün değiştirilmekte ve 10. gün tamamen çıkarıp atıyoruz. Buruna bant gibi herhangi bir uygulama yapılmamaktadır.

Ameliyat sonrası kim hangi yöntem ile yaparsa yapsın 2. gün maksimuma ulaşan göz etrafında şişlik olmaktadır. 5. gün bu şişlik göz etrafından kaybolarak yer çekimiyle alt çene hizasına gelmekte ve 10. gününde tamamen yok olmaktadır. Ancak cerrahinin esas yapıldığı yer olan burun şişliği halen devam etmektedir.

Her geçen gün yeni bir teknik uygulayıp, teknolojiyi de en iyi şekilde kullanıp ortalama morarma oranı %15 civarına çekebildik.

Burnunuzun içindeki dikişler uzun sürede eriyen dikişlerdir. Burun cildindeki dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Yani dikiş alma olmayacaktır.

Eğer operasyon öncesi nefes alma güçlüğünüzü bize ilettiyseniz bu operasyonda düzeltilir ve daha rahat nefes alırsınız. Rinoplasti cerrahisinde genellikle burunlar küçüldüğü için nefes alma fonksiyonuna bir kulak burun boğaz hekmi muhakkak dikkat ederiz. Burun desteklenerek ileride oluşabilecek çökme ve nefes alma problemleri de önlenir.

İlk bir ay yürüyüş ve hafif koşu yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Sağlığınız için bu duruma hassasiyet vermenizi öneririz. Bir ay sonra burnunuza travma olmayacak her türlü sporu yapabilirsiniz.

Operasyon sonrasında 1. aydan sonra yüzebilirsiniz, fakat burnunuza sert darbe alacak şekilde dalış yapmamanız  gerekmektedir. Suya yavaş girmek şartıyla yüzmenize mani olacak bir durum söz konusu değildir.

Gözlük kullanımı konusunda burnun şeklinin bozulmaması adına 3. aydan sonra günde 1-2 saat, çok hafif olmak şartıyla gözlük kullanılabilir. Gözlük kullanıyorsanız en ideali 5. günden sonra lens kullanmanızdır. 6. aydan sonra gözlük kullanımı sizin kişisel tercihinizdir.

Cerrahi işlem sonrasında ilk 3 ay  buruna baskı yapılmaması burnun estetik görüntüsüne zarar vermemesi için önerilmez. Genelde 6. aydan sonra kullanımında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

İlk 10 günde yüzdeki şişlikler tamamen iner diyebiliriz, yüz yapınıza göre bu süreç biraz daha hızlı ilerleyebilir. 6. ayda burun iskeleti tamamen iyileşir. Tam 1 yıl sonra son şekline ulaştığını belirtebiliriz.

Eğer fonksiyonel ve görsel olarak ihtiyacınız varsa revizyon cerrahisi olabilirsiniz. Sadece revizyon cerrahisinde; hastanın ihtiyacına göre tecrübeli bir elde iyi bir cerrahi plan yapılmalıdır. Rinoplasti revizyon hakkında daha fazla detaylı bilgi için  buraya tıklayınız.

Hemen Şimdi Randevu Talep Et!

Sormak istedikleriniz & Görüşlerinizi de buradan iletebilirsiniz.