Revizyon Rinoplasti – Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Rinoplasti

Revizyon Rinoplasti – Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Rinoplasti; Rinoplasti sonrası bazen istenilen cerrahi hedeflerin gerçekleşmemesi ya da yeterince gerçekleşmemesi nedeniyle hasta mutsuzluluğu olabilmektedir. Bunun birçok sebebi vardır. Bu durumda hem kozmetik hem de fonksiyonel hedefleri gerçekleştirmek için tekrar operasyon gereklidir.

Revizyon Rinoplasti Felsefem

Revizyon rinoplastisi hem zor hem keyiflidir. Ben bu cerrahiyi yap-boz çözmeye benzetiyorum. Çünkü genellikle daha önceki cerrahide neler yapıldığını tam olarak bilmiyoruz gerçi bazı şeyleri tabiki tahmin edebiliyoruz ama hala muamma. Cerrahi sırasında yap-boz u bitirmek için eksik parça veya parçaları tamamlıyoruz. Bu kritik kararlardan sonra mutlu hasta…

Buna karar vermek tecrübe, fizik bilgisi ve sabır gerektiriyor.

Rinoplasti; tıp ve mekanik bilginin (mühendisliğin) birleştiği çok özel bir cerrahi ve bir sanattır…

Revizyon Rinoplasti

Diğer Uygulamalarımız

Sıkça Sorulan Sorular

Bunun bir sayısı yok. Ancak yapılan her cerrahi dokulara zarar veriyor ve geri dönüşü olmayan bazı değişiklikler yapıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca az cerrahi yapılarak olabilecek komplikasyonlardan kaçınılmalıdır. Burada revizyon yapacak doktorunuzun tecrübesini dikkate almanızı tavsiye edebiliriz.

İdeal zaman aralığı en az 1 yıldır. Ancak çok küçük müdahale planlanıyorsa veya kemik bölümde ise 6-8 aydan sonra yapılabilir.

Eğer burunda eğrilik, genişleme, nefes alma güçlüğü yoksa ve hastanın cildi müsaitse, ameliyat gerektirmeden enjeksiyon yoluyla burun dolgusu yapılabilir.

Kesinlikle yapılabilir, tek anestezi altında birden fazla operasyon sıkça yapılan bir durumdur, burun cerrahisini hiç etkilemez.

Rinoplasti cerrahi serüvenim önce iyi bir septum cerrahisi yapmayı öğrenmekle başladı. Bu aslında burun cerrahisinin temelidir. Daha sonra diğer tüm meslektaşlarım gibi primer cerrahi yaparak rinoplasti yapmaya başladım. Yaklaşık 1000 adet primer cerrahiden sonra doğal olarak önce kendi yaptığım cerrahilerin revizyonlarını yapmaya başladım. Daha sonra diğer hekimlerin revizyonlarını yapmaya başladım. Bir aşamadan sonra birçok defa opera edilmiş vakaların revizyonunu yapmaya başladım. Şu anda bir çok meslektaşımla zor olan ameliyatlarına eşli edip, kontrollerini sağlayıp, gerekli müdahaleleri yapıyorum. Revizyon cerrahisi kesinlikle tecrübe ve sabır işidir. Sadece kaburgadan greft alarak revizyon cerrahisi tecrübemiz 1000 kişi üzerindedir.

Hayır eğer burun içinde yeterli kıkırdak bırakılmışsa veya ilave kıkırdak zaten gerekli değilse hiç bir yerden greft almaya gerek yoktur. Bazen kulaktan almak uygun ve yeterli olacaktır. Ama burunda yeniden yapılandırma gerekiyorsa, kaburgadan kıkırdak almak başarı için gereklidir.

Revizyon cerrahide planlanan cerrahi bazen hedefe yönelik küçük manevralar şeklinde olabilir. Bu durumda cerrahi sonrası dönem çok kolay olmaktadır. Eğer daha büyük bir rekonstrüksiyon planlandıysa temelde cerrahinin süresi uzayacaktır. Ayrıca greft ihtiyacına göre kaburgadan veya kulaktan greft alınması süreyi yine uzatır. Ancak cerrahi sonrası dönem (ödem, morluk, çekilen ağrı burun için) yaklaşık primer cerrahi ile aynıdır. Burundaki şişliklerin iyileşme süresi aşağı yukarı aynıdır.

Revizyon cerrahi kişinin burnuna ve ihtiyaca göre şekillenir. Fiyattan ziyade, sizin revizyon sonucunda sağlığınıza ve istediğiniz görüntüye ulaşılabilir misiniz onu görmemiz gerekir. Cerrahinin maliyetini ise hastamızı muayene ettikten sonra iletebiliriz aynı gün asistanımız size en uygun maliyeti oluşturacaktır.

Prof. Dr. İbrahim Ercan

Diğer Tüm Uygulamalarımız