Estetik Çene Cerrahisi

Çene Estetiği

Estetik Çene Cerrahisi

Estetik Çene Cerrahisi; kozmetik çene cerrahisi, fonksiyonel bir cerrahi olmamasına rağmen aslında kişinin yüz uyumunu sağlayan kısa ama etkili bir uygulamadır.

Yüzümüzün yandan görünümünün düzeltildiği, profiloplastinin en önemli parçalarından biridir.

Çenemiz büyük, küçük veya asimetrik olabilir ancak toplulumumuz da en sık görülen deformite küçük olmasıdır.

Çenenin küçük olduğu durumlarda burun nispi olarak hep büyüktür.

Çeneyi büyütmezsek hiçbir zaman burunu istediğimiz dengeli naif burun haline küçültemeyiz.

Estetik çene cerrahisi, sağlığı ve estetiği bir araya getiren önemli bir adımdır. KBB uzmanı ve ağız-yüz-çene cerrahi uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ercan, alanında birikimleriyle sağlıklı sonuçlar sunmaktadır. Çene yapınızın dengesi ve estetik uyumu, güzellik kadar sağlık açısından da kritiktir. Prof. Dr. İbrahim Ercan’ın deneyimli ellerinde, çene estetiği sadece görünümünüzü değil, aynı zamanda ağız ve yüz sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Modern cerrahi tekniklerimizle, sizin için en uygun çözümleri sunmaktan mutluluk duyarız. Sağlıkla bütünleşen estetik bir deneyim için Prof. Dr. İbrahim Ercan’ın uzmanlığından nasıl yararlanabileceğinizi öğrenin.

Burun Estetiği – Rinoplasti

Diğer Uygulamalarımız

Sıkça Sorulan Sorular

Toplumumuzda en sık küçük çene problemi görülmektedir. Kozmetik olarak büyük çeneliler nadiren başvururlar.

Bu amaçla çene kemiğinin önden kesilip kaydırma cerrahiler (genioplasti) yapılabileceği gibi günümüzde daha sıklıkla çene ön kısmına protez yerleştirerek benzer sonuçlar çok daha kolay elde edilebilmektedir. Bununla beraber yine bu bölgeye eriyen veya erimeyen dolgular uygulanmaktadır. Çene asimetrilerinde veya erkeklerde, erkeksi görüntüyü pekiştirmek için çene kontürleri belirginleştirilmek amaçlı kontür dolguları yapılmaktadır.

Rahatlıkla yapılabilir. Aynı seansta başarılı bir şekilde kişinin yan profil şikayeti de düzeltilmiş olur. Kişinin ekstra ağrı ve iş gücü kaybı önlenmiş olur.

Çene altından küçük bir kesi yapılarak yapılabildiği gibi ağız içinden kesi yapılarak da bu protez yerleştirilebilir. Bu hastaya ve cerrahın tecrübe ve tercihine göre değişir. Ben protezi, ağız içinden kesi yaparak yerleştirmeyi tercih ediyorum.

Estetik çene cerrahisi, çene hattını belirginleştirmek, çene boyutunu düzeltmek veya yüzün genel denge ve estetiğini iyileştirmek amacıyla yapılır.

Çene, yüzün genel denge ve estetiğini büyük ölçüde etkiler. Düzgün bir çene hattı, yüzün daha dengeli ve çekici görünmesine katkıda bulunur.

Estetik çene cerrahisi, çenenin geriye veya ileriye doğru çekilmiş olması, belirgin olmayan bir çene hattı veya dengesiz bir çene boyutu gibi durumlarda düşünülebilir.

Estetik çene cerrahisinde çene implantları, dolguları veya kemik yeniden şekillendirme işlemleri gibi yöntemler kullanılabilir.

İşlem sırasında çene implantları veya dolguları uygun bölgelere yerleştirilir. Dolgu işlemi genellikle lokal anestezi altında, implant işlemi genellikle genel anestezi altında yapılır.

İmplantların ve dolgu maddelerinin kalıcılığı, kullanılan malzemelere bağlıdır. İmplantlar genellikle erimeyen malzemelerden tercih edilirken dolgular genellikle uzun sürede eriyen türler tercih edilir. Uygun şekilde yerleştirildiğinde, sonuçlar uzun süreli olabilir.

Ameliyat sonucunda daha belirgin bir çene hattı veya düzeltmeler elde edilebilir. Yüzün genel denge ve estetiği daha iyi hale gelir.

İyileşme süreci yapılan cerrahiye ve kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle birkaç ay sürebilir.

Enfeksiyon, aşırı kanama, implant kayması veya duyu kaybı gibi komplikasyonlar olabilir.

Cerrahınızın önerilerine uymak, iyileşme sürecinde önemlidir.

Kişinin genel sağlığı, cilt tipi, yaş ve cerrahi yöntem gibi faktörler sonuçları etkileyebilir.

Radyolojik görüntüleme, işlem öncesi ve sonrası değerlendirmelerde kullanılabilir.

Morarma oluştu ise genellikle 3 hafta içinde iyileşir. Şişlik genellikle birkaç hafta içinde azalır, ancak süre kişiden kişiye değişebilir. Dolgularda bu süre 1 hafta ile sınırlıdır.

Uzun süreli dolgularda bu süre 3-4 yıl iken implantlarda bu süre ömür boyudur. Ancak yaşlanma ile beraber tüm bireylerde görülen genel kemik küçülmesine bağlı implantların etkinliği çok az eksilebilir.

Daha iyi bir görünüm elde etmek, kişinin özgüvenini artırabilir ve sosyal etkileşimlerini olumlu yönde etkileyebilir.

Detaylı bir muayeneden sonra gerekirse ileri radyolojik değerlendirme yapılır. Eğer uygun ise hastanın fotoğrafları çekilip simülasyon çalışması yapılır. Bu süreçte, beklentileri karşılayacak ve riskler de en aza indirecek optimum yöntem hasta ile beraber tartışılarak tercih edilir.

Prof. Dr. İbrahim Ercan

Diğer Cerrahi İşlemler